O mně

Dobrý den, vítejte na mé webové stránce. Jmenuji se Anna Zálišová a bydlím v Pardubicích. O focení jsem se začala více zajímat kolem roku 2012. Tenkrát jsem si koupila malý digitální kompakt. Fotila jsem hlavně rodinné akce. A našeho psa. Když se podívám zpět, byly to takové cvaky bez rozmyslu, nad kterými teď občas s úsměvem kroutím hlavou :D Ale bavilo mě experimentovat. Z výsledků jsem měla dost smíšené pocity a to se mi nelíbilo. Takže jsem začala s intenzivním samostudiem. Koupila jsem si knížku Mistrovství práce s DSLR, kterou napsal Roman Pihan. Je to podle mě nejlepší kniha, kterou si začátečník se zájmem o teorii fotografie může pořídit. Kromě toho jsem se stala pravidelným čtenářem časopisu Digitální foto.

A protože mi kompakt na moje pokusy už nestačil, začala jsem současně šetřit na zrcadlovku. Tu jsem si o nějaký ten pátek (o hodně moc pátků) později koupila a stále spolu žijeme šťastně a spokojeně.

A kde se najednou vzala moje záliba ve focení? Jako malá jsem hodně kreslila. Později jsem toho z nějakého důvodu nechala. Jenže čím jsem byla starší, tím víc mi nějaká ta kreativní práce chyběla. A focení mi tuhle mezeru dokonale vyplnilo.

A co vlastně fotím? Nerada se omezuji na jeden žánr a v zásadě fotím cokoli, co se mi zrovna líbí. Jsem pořád začátečník a chci prostě zkusit co nejvíc témat. Ale doufám, že si časem najdu to svoje. Nebo možná jsem ho už mezi tím vším i našla. Nejradši a nejvíc totiž fotím psy a větší či menší detaily v přírodě.

 

 

O psech

IMG_3194_web.jpg

Psi byli téměř vždycky součástí mého života. Když jsem pak vzala do ruky fotoaparát, je celkem jasné, jak to dopadlo.

Na psech mě baví jejich bezprostřednost a upřímná radost ze života. Nedělají si hlavu z minulosti, nebojí se budoucnosti, žijí jen přítomným okamžikem, tady a teď. A žijí život naplno. Nelžou, nic nepředstírají. To, co jim kouká z očí, je čistá pravda. A většinou taky nějaká lumpárna :-)

Doma máme dva psy, na kterých dělám všechny svoje nové pokusy.

(napravo: Annie, bílý švýcarský ovčák)

 

O krajině

Celý život bydlím na kraji města. K nejbližšímu lesu to mám jen co by Špotáková oštěpem dohodila. V tomhle městském lese jsem už jako malá trávila spoustu času. A všechny prázdniny jsem zase trávila na venkově u prarodičů. Na procházky do přírody jsme chodili denně. Příroda mě vždycky přitahovala víc než město a to mě samozřejmě ovlivňuje i při focení.

Mám ráda dechberoucí výhledy z vrcholů hor, stejně tak jako skromnější místa uprostřed lesa. Baví mě sledovat, jak se krajina mění v ročních obdobích, jak světlo dokáže úplně změnit náladu krajiny. A taky mám moc ráda divoké květiny. Ty fotím asi nejčastěji.

Krajinářská fotografie mě zatím víc těší v podobě sledování práce mých oblíbených autorů, než vlastní tvorbou. Proč? Jednak proto, že úplně neovládám time-management a nedaří se mi moc dobře skloubit práci s mými koníčky, pokud vyžadují časté cestování někam dál od domova. Ale hlavně se mi docela často stává, že když už jsem venku, mám s sebou i zrcadlovku, narazím na hezkou scénu, která nebude trvat dlouho, mnohem raději si ji užívám vlastníma očima, než skrz hledáček.

IMG_3255_web.jpg
 

O inspiraci

Ráda sleduji tvorbu ostatních fotografů. Webové stránky většiny z nich navštěvuji pravidelně a kochám se jejich snímky. Jejich fotky mě baví, inspirují i vzdělávají.

Níže najdete odkazy na mé oblíbené fotografy.