Kutná Hora a Královské stříbření / by Anna Zalisova

Kutná Hora je nejvíc nejkrásnější město široko daleko. Nechci být nevěrná Pardubicím, ale Kutná Hora, tedy konkrétně její historické centrum, je moje srdeční záležitost. Historie tam kouká za každým rohem a když se k tomu přidá návštěva krále, tak to už je úplně jako cestování v čase.

Každý rok v červnu se Kutná Hora na jeden víkend vrátí o 620 let zpátky a zažije příjezd krále Václava IV. Kulturních akcí jako je Královské stříbření v Kutné Hoře je dneska už spousta. Oživlá historie je in. A je to dobře. Je dobře připomínat si naši vlastní historii a vytrhnout se z každodenních starostí moderní doby. To přesně mě na tom baví nejvíc. Přijdu k chrámu sv. Barbory, koupím si vstupenku, dostanu na ruku náramek a tím pro mě na dva dny končí 21. století a to uspěchané tempo, ve kterém běžně žijeme. Protože když kolem vás chodí dobově oblečené dvorní dámy, rytíři, horníci atd. tak prostě nemůžete myslet na to, kolik jste zapomněli poslat e-mailů a co jste zapomněli zařídit. Tady může být vaše největší starost, u kterého stánku zastavíte nejdřív a jestli si dřív zajdete na pivo, nebo kus grilovaného masa. A nebo obojí současně, protože tyhle stánky nebudou moc daleko od sebe :D

Obvykle si na tyhle akce foťák neberu, protože jednak tenhle žánr fotit neumím a hlavně mám mezi tolika lidmi dost starostí sama se sebou a motat se tam s foťákem už bych asi nedala. Ale tentokrát jsem udělala výjimku. Zafotila jsem si teda hlavně mimo hlavní dění, a to u Vlašského dvora a v zahradě pod ním.

Pár fotek jsem udělala i z hlavního programu. Ale jak říkám, akce a lidi prostě fotit neumím a když je to obojí dohromady, tak je to spíš pokus-omyl a snad z toho něco vyleze. Pro mě jsou vždycky hlavním bodem programu vystoupení šermířů ze skupin Merlet a Maledictus. Protože oni jsou prostě nejlepší :-)

A druhý nejlepší bod programu pro mě byl lukostřelecký turnaj skupiny Vinedi. O zahájení turnaje se postaraly tančící víly a pak už se jenom střílelo. Oproti moderní lukostřelbě je tohle mnohem zábavnější. A to nemluvím o prvotřídním moderování turnaje heroldem se skvělým smyslem pro humor.

Královské stříbření je za mě jedna z nejlepších takových akcí u nás. Nekonečné díky patří celému tomu zástupu lidí, kteří se na tom podílejí; a že jich není málo…

Už teď si v kalendáři rezervuju místo na přístí ročník a tentokrát tam chci být celý víkend a zažít sobotní večerní program s pochodňovým průvodem, rytířským turnajem a ohňostrojem na závěr.