Den starokladrubského koně / by Anna Zalisova

Někde jsem četla, že Národní hřebčín Kladruby nad Labem je jedním z nejnavštěvovanějších míst Pardubického kraje. Konečně. Tohle místo si to zaslouží. Konečně se starokladrubákům dostalo zasloužené pozornosti, hřebčín prošel celkovou rekonstrukcí a je důstojným zázemím pro stádo starokladrubských běloušů a lidi, kteří se o ně starají.

Jako malá jsem milovala koně (asi jako většina holek v mém věku) a chtěla se naučit jezdit. To se mi sice (zatím) nesplnilo, ale láska ke koním mi zůstala. A mám to štěstí, že to do Kladrub ani do Slatiňan nemám tak moc daleko. Loni byl u příležitosti dokončení rekonstrukce uspořádán první Den starokladrubského koně. A evidentně to mělo úspěch a vznikla nová tradice, letos byl další ročník. Den starokladrubského koně byl teda sice už v květnu, ale k úpravě fotek jsem se dostala až teď. Je to skvělá akce v krásném prostředí. Program je nabitý a člověk musí obdivovat, jak jsou koně a jejich lidi sehraní a co všechno dovedou.

IMG_3323_web.jpg

Program je koncipovaný tak, aby proběhla ukázka všech možných využití kladrubáků. Od zápřahu za kočáry různých typů, přes drezuru, historické využití (uherská pošta), pracovní zápřež v zemědělství, pushball a různé víc sportovně zaměřené disciplíny atd., zvládnou prostě všechno. Jediné, co mi v programu chybí, je třeba filmové využití, ale chápu, že tomu se věnují soukromníci, ne hřebčín.

I tak je program plný vážně zajímavých věcí. Oči navrch hlavy máte, kdy Jiří Nesvačil ml. přijede na nádvoří se čtrnáctispřežím. Nebo uherská pošta - to je taky něco, tam se vám zase tají dech když sledujete, jak jezdec balancuje vestoje na hřbetech dvou vedle sebe klusajících koní. A slzu dojetí zamáčknete, když je za zvuku slavnostní hudby na nádvoří přivedeno volné stádo bílých klisen. To je moje nejoblíbenější část. Nad takovou nádherou se nejde nerozplývat.

A tady právě ta uherská pošta.

IMG_3747_web.jpg

K hřebčínu patří docela široké okolí. Hlavně park Mošnice rozhodně stojí za návštěvu. Původně lužní les později upravený na barokní anglický park najdete jen pár kroků od hřebčína samotného a můžete se tam vydat na příjemnou asi tak hodinovou procházku krajinou koní. Já jsem tam moc času neměla, ale pár fotek jsem před odchodem stihla.