Leden 2018 / by Anna Zalisova

První měsíc nového roku. Původně jsem tady chtěla popřát všechno nejlepší do nového roku, ale nakonec mi to v půlce února přišlo už trochu mimo. Ale i tak doufám, že všichni do nového roku vyšlápli pravou nohou.

Tenhle blog jsem si vymyslela hlavně proto, aby mě něco donutilo víc fotit. A jsem ráda, že jsem to udělala. Nebýt toho, že jsem potřebovala materiál pro lednový článek, asi bych za leden neměla jediný snímek.

Když se ke konci ledna objevily přeci jen nějaké známky zimy, vydala jsem se na procházku na moje oblíbené místo - na Nemošickou stráň. Je to přírodní památka u obce Nemošice hned za Pardubicemi. Samotná přírodní památka je tvořená strmým pravým břehem Chrudimky. I okoli a levý břeh jsou ale krásné. V posledních letech bylo upraveno jedno z mrtvých ramen řeky a jeho okolí. A i díky tomu je to vyhledávané místo pro víkendové procházky pro lidi z celých Pardubic.

 

Kolem mrtvého ramene Chrudimy se ve větru vždycky houpají všudypřítomné rákosy. V létě si jich člověk skoro nevšimne, ale v zimě zpestřují jinak trochu chudší pohled na krajinu.

 

Tady jsem si taky trochu pohrála s abstraktnějšími obrazy. Keře kolem řeky jsou porostlé lišejníkem a jak vycházející slunce dosáhlo jen na krajní větvě a zbytek se topil ve tmě, viděla jsem příležitost pro pár abstraktních tajemných snímků.

Občas se mi stává, že, jak se tak říká, "pro stromy nevidím les." Hodně si všímám detailů a někdy přehlížím krajinu jako celek. Měla jsem to takhle vždycky a asi mi to i zůstane. Už když jsem kdysi vzala poprvé foťák do ruky, nejvíc jsem si vyhrála v květinových záhonech. A pořád se mě to drží. Chtěla bych se naučit fotit opravdové krajinářské fotky a dala jsem si to letos za úkol, ale nikdy mě nepřestanou zajímat detaily v krajině.

 

Pokud jste dočetli až sem, děkuji za váš čas a doufám, že se vám fotky líbily. A přeji pěkný  zbytek února :-)